Dokonalá domácí pizza

vejinek

0

Na výbornou pizzu nemusíte do pizzerie. Připravíte si ji doma. Z kvalitních surovin a za krátký čas.

Potřebujeme

  • 1 kg italské mouky na pizzu (případně velice kvalitní hladké mouky)
  • 500 ml vlažné vody
  • 1 sáček droždí nebo 1 kostička čerstvého droždí
  • 2 lžíce olivového oleje
  • sůl

Postup

Na křupavé, voňavé a chutné těsto má vliv řada různých okolností. Není ovšem problém je dodržet a výsledkem je opravdu skvělá pizza. S většinou svých přátel se shodneme na tom, že největší vliv na chuť pizzy má těsto. Co si dáte nahoru, už není až tak důležité.

Někomu stačí rajčatová omáčka, jiný si rád dává na tenko nakrájená rajčata, která lehce posype oreganem. Já sama ulítávám na pizze se smetanou, rajčatovou omáčku mít nemusím. A když je dobré těsto, stačí už jen trocha sýra, česnekový okraj a třeba dobrá šunka.

Často se říká, že italové by z naší „české“ pizzy byli mimo. Můj muž třeba, má na pizze rád tvarůžky, klobásu a cibuli.

Co tedy dělat, aby bylo těsto naprosto úžasné?

Základem je kvalitní mouka. Když nemám italskou mouku na pizzu, používám hladkou mouku Babiččina volba. Vyplatí se připlatit pár korun (ano, není to žádná velká částka) a slibuji, že poznáte rozdíl. Mouku kupuji v příjemném a dobře vybaveném internetovém obchodě. Jmenuje se Malá Itálie a seženete zde téměř všechno, co pro italskou kuchyni potřebujete.

Velice důležité je, nechat těsto na pizzu odležet. Když jsem zkoušela poprvé, připadala mi to jako zbytečné čekání, dnes opravdu pizzu plánuji a těsto dělám den dopředu. Ze surovin umícháme hladké vláčné těsto, které dám do velké mísy a do lednice, kde odpočívá do druhého dne. Na druhý den těsto vytáhnu, rozdělím na bochánky a nechám asi hodinku až dvě v teple dokynout. Z kila mouky vyjde čtyři až šest bochánků, podle velikosti.

Poslední, na co nesmíte v žádném případě zapomenout, je dokonale a co nejvíce vyhřátá trouba. Moje trouba má maximální teplotu 250 °C, takže ji zapnu na horkovzduch a nechám alespoň deset minut pořádně rozpálit. Kdyby měla více, nezlobila bych se a pizza by byla ještě lepší.

A teď už samotné těsto…

Smícháme sypké suroviny a poté k nim přidáme ty tekuté. Těsto důkladně propracujeme, bude krásně vláčné, hladké, jemné. Nedřete se zbytečně! Robot či domácí pekárna může udělat práci za vás. Není nutné na těstu nechat ruce.

Hotové těsto ihned dáme do mísy a uložíme do chladničky, kde odpočívá do druhého dne.

Na druhý den těsto vytáhneme, necháme dokynout, rozválíme a roztaháme pomocí prstů, vložíme na plech, který můžeme pro jistotu lehce vymazat olejem. Ideální jsou kulaté plechy na pečení pizzy, které jsou děravé zespodu.

Pizzu potřeme základem z rajského protlaku a obložíme surovinami podle chuti.

Pečeme v naplno vyhřáté troubě, dokud nejsou okraje krásně zlatavé.