Články

Podzimní Bregenský les

0

Šéfredaktorka Elly


Už je to více něž měsíc, co skončily prázdniny a mnoho lidí už je zase v pekelném stresu z práce, ze školy… A tak je ideální doba na malou pauzu. Vydechnout si, zbavit se tlaku, že všechno co máte dělat, mělo být hotové už včera. Jako skvělý relax fungují hory. Ideálně pak chození po horách. A nemusí to být zrovna Alpy, abyste si vyčistili hlavu. Navíc některé vrcholky se v posledních dnech pomalu barví do běla pod čerstvě napadaným sněhem. Jako skvělý balzám na nervy funguje třeba podzim v kopcích kolem 1500 metrů. Na takové putování je naprosto ideální Brezgenzský les v západním koutu Rakouska.

Možností je mnoho, řadu horských chat je možné navštívit jen tak, bez ohlášení. Ve Vorarlbersku, rakouské spolkové zemi jejíž součástí Brezgenzský les je, mají dokonce připraveno několik varinat tras, které můžete po zdějších kopcích projít. Nejen, že v turistické kanceláři, která je tu v každé vesnici dostanete mapu, ale k ní plán, jak si hory projít. U každé nabízené trasy je napsána předpokládaná délka chůze, počet dní a také převýšení, které byste měli překonat, což je docela praktické, abyste věděli, na co se připravit. Ubytování i jídlo zaplatíte na místě a o další se už nemusíte starat. Postačí vám pár drobných na pivo nebo něco sladkého.

Jednou z tras, které jsou takto k dispizici, je cesta z městečka Hittisau přes horský srub Hochhäderich k Falken hütte a zpět. Tohle putování vám zabere tři dny a dvě noci na krásných horských chatách, kde na vás čeká kromě klidu také milá obsluha a krásné prostředí. Nečekejte, prosím, čtyřhvězdičkový hotel. Ubytování na Hochhäderich hütte nabízí ve dvou velkých místnostech po deseti lidech. Samozřejmostí je čisté povlečení. Odměnou za celodenní putování vám budou nejen krásné výhledy na údolí, ale i skvělá domácí kuchyně a božský klid doprovázený náhdoným zvoněním kravských zvonců. Chata je napájena ze solárních panelů a tak je pobyt na ní navíc příjemným návratem do historie. Když zapadne slunce, můžete se příjemně utrmáceni svalit do postele.

Cesta do kopců je z počátku trochu náročná, vždyť překonat téměř 800 výškových metrů není úplně lehké, ale jestli něco spolehlivě zažene všechny splíny, pak je to soustředění na výstup. Cestou vás čekají horské louky, stromy plné pestrobarevného listí, výhledy do krajiny. Tahle cesta není pro úplně malé děti, ale když máte nosičku na záda, zdatnější tatínek zvládne potomka v náročnějších partiích poponést. Jinak se jde většinou nalehko, stačí mít něco málo na převlečení, důležité je mít s sebou dost vody nějaké peníze a odhodlání. Jakkoliv se Vám bude první den zdát být náročný věřte, že ty další už budou jen lehčí.

Z Hoch Hederich hütte se na Falken Hütte dostanete pohodovou dvouhodinovou vycházkou, při které nastoupáte necelých 160 metrů. Také na Falken Hütte vás čeká příjemný relax. Zajímavé je, že tahle chata leží už v Německu a vy se celou cestu budete pohybovat prakticky na hranici obou států. Zdejší pokoje jsou útulné, z krásného světlého dřeva. Odpočinek tak bude ještě intenzivnější. Není vyloučeno, že se vám další den nebude chtít vracet zpět do Hittisau. Jestli to tak bude, jistě se nějaké řešení najde. Podobných chat je v Bregenzském lese spousta a nikde vás neodmítnou. Většina chat takto funguje do konce října.

A jestli máte jen omezený čas, věřte, že hory jsou tu krásné i na jaře nebo v létě a tak není nic jednoduššího než jinou trasu vyzkoušet zase příští rok.

Autor cestopisů pro náš web, Tomáš Hájek, je fotograf, cestovatel a novinář. Pracoval v Lidových novinách, v Deníku a dodnes píše cestopisné reportáže pro mnoho dalších českých médií. Sám vede travel blog My Lost Hat (www.mylosthat.com).

Fotogalerie