Články

Pokoje pro malé i velké

0

Šéfredaktorka Elly

Pokojík pro naše malé i velké děti, je důležitým místem pro jejich rozvoj osobnosti, odpočinek a střetávání s kamarády. Každé dítě má jasnou představu co ve svém pokoji chce , potřebuje a jak má vypadat. Ale je pravdou, že tyto přání a potřeby se však mění jak podle věku dítěte tak jeho zájmů a hlavně potřeb v konkrétním věku. Proto je to pro rodiče dost náročný úkol vyhovět svému potomkovi a ještě všem radám, které nám doporučují média. Pokoj musí sloužit jako správné místo pro učení, tak pro rozvoj jeho jedinečné osobnosti. V různém věkovém období potřebuje dítě něco jiného.

Dle požadavku našich, někdy dost náročných, ratolestí by měl pokoj procházet změnou dle jeho potřeb minimálně co druhý rok. Ale bohužel, nebo spíše bohudík, není mnoho rodičů schopna toto svým dětem dopřát. Proč říkám bohudík, pokud tomu totiž tak je a naše možnosti jak finanční tak prostorové neumožňují měnit pokoj při jakékoli změně potřeby ratolesti, přichází výzva udělat interiér pokoje tak, aby byl nadčasový, ale hlavně vyjímečný a obsahoval prvky fantazie, které vaše dítě osloví natolik , že nemá potřebu se této vyjímečnosti vzdát ani po mnoha letech. Nápad, myšlenka , která je pouze pro vaše dítě a je vytvořena jen a jen pro něj a vypovídá a jeho naprosté individualitě.

A jak na to? Je pravdou, že pokud chcete místnost, ve které se nachází pokoj dítěte, využít na sto procent a nevíte si vůbec rady, pomůže vám profesionál - tedy designér. Ten se svými zkušenostmi vymyslí kde a jak vše uložit, naskládat a zajistit, aby se sem všechno vešlo. Pomůže vám také s barevností, ale hlavně s dispozicí a opravdu dobrým řešení pokoje tak, aby vyhovoval na mnoho let. Případně s drobnými úpravami či doplňováním rostl s dítětem a odpovídal potřebám jeho věku. Alespoň tedy od batolete do ukončení školní docházky. Máte pocit, že je to naprosto nemožné? Není pokud je pokoj a místnost rozvržena už při prvním návrhu tak aby se později jen doplňoval nábytek a měnila barevnost interiéru je to věc, která se dá zvládnout. V tomto případě tedy platí, že pomoc odborníka se vyplatí.

Ale jsou samozřejmě i lidé, kteří mají cit a zálibu v řešení interiéru vlastní cestou a těm bych chtěla alespoň poradit jak dospět k uspokojivému výsledku vlastní cestou.

Jak tedy postupovat, aby vaše dítě bylo spokojené a nedocházelo k neustálému stěhování nábytku v pokoji, jelikož postupem času zjistíme , že to stále není to pravé ořechové?

Nejprve si s vašim potomkem nebo potomky společně sedněte a napište na papír seznam, co vše v novém pokoji chtějí a potřebují. Samozřejmě přání je jedna věc a realita věc druhá. Z toho důvodu, doporučuji tento postup a později pochopíte proč.

V této fázi vašeho společného projektu přidejte do tohoto seznamu i rodičovské požadavky na vybavení a prostor nového pokoje. Narozdíl od dítka totiž máte řadu zkušeností ze zařizování dalších prostor bytu. Tady platí co je psáno to je dáno a na nic se nezapomene. Hotovo??

Ze seznamu na papíře zjistíte, co vaše dítě chce a jaké jsou jeho potřeby na nový prostor. Máte možnost si pohrát s nápadem na vyjímečný prvek v novém pokoji. Co je v pokoji nutné nejen pro hraní, ale hlavně spaní, učení a ukládání hraček a prádla z tohoto seznamu najednou také vyčtete mnohem snáz než když se o tom jen mluví. Nespornou výhodou je, že se seznamem na nic nezapomenete.

Nad tímto seznamem dojde i k diskusi co je nutné a co se dá oželet, či doplnit s ohledem na prostorové a dispoziční možnosti vašeho nového pokoje. Bohužel, pro mnoho domácností je velikost a dispozice dané místnosti největším úskalím a je tedy nutné zvážit priority a možnosti.

Příště přejdeme k druhému úkolu a ten jej nejzábavnější asi nejvíce asi pro muže, když vidí svou drahou polovičku zoufale pobíhat po pokoji s metrem. Ale to je vlastně jedna z našich důležitých rad! Zapojte se celá rodina.

Autorka článků o bydlení, designérka a matka tří skvělých synů Alena Křištofová, pracuje v tomto oboru šest let. Návrhy interiérů ale i jejich kompletní realizace, jak soukromých tak veřejný, vnímá jako své poslání. Chce pomáhat lidem vytvořit příjemné místo pro jejich spokojený a plnohodnotný život. Jejím krédem je: "Prostor ve kterém žijeme, je prostor který nás utváří".

Fotogalerie