Recepty

Nevařený sirup z pampelišek

vejinek

0

Pampeliška nebo také smetánka lékařská roste na každé louce, na každé zahradě i dvorku. Jak z této byliny dostat to nejlepší, co nabízí?

Potřebujeme

  • 1 litr pampeliškové květy
  • 500 g cukr krupice
  • 2 dcl voda

Postup

Když se rozhlédnete kolem, tak je všude žluto. Je tahle rostlina opravdu léčivá a můžete její účinky nějak využít? Poradíme vám, jak ji celou zužitkovat.

Označení pampeliška lékařská (známá též jako smetánka lékařská) není určené pro jednu konkrétní rostlinu, ale pro skupinu velice podobných druhů rostlin. Když jsem se tohle na Wikipedii dočetla, tak jsem byla velice překvapená, protože jsem celý život žila v domnění, že pampeliška je jen jedna.

Na našem území se nejvíce vyskytuje pampeliška křídlatá, bezzubá, záhadná nebo upravená, ale také dalších téměř 250 druhů.

Pampeliška je velice vytrvalý plevel, který kvete od dubna do srpna a do okolí se roznáší malými padáčky, které na rostlině vznikají po odkvětu. Léčivé jsou všechny její součásti, každá má svou největší sílu v jinou dobu.

  • kořen – sbírá se ideálně před rozkvětem (březen – duben)
  • listy – téměř po celou dobu růstu (květen – září)
  • květy – při plném rozkvětu, ideálně za slunečného počasí
  • stvoly - na jaře asi 10 stvolů po dobu 3 týdnů pomáhá pročistit organismus

Kořen a listy usušte a rozemelte. Ze vzniklého prášku připravíte výborný léčivý čaj. Podle některých názorů pomáhá čaj připravený z pampelišky lékařské při onemocnění rakovinou, likviduje rakovinné buňky. Do hrníčku o objemu 250 ml postačí dvě čajové lžičky prášku, které zalijete horkou vodou. Nechejte čtvrt hodiny louhovat.

Pampelišky – ať květy, listy nebo kořen, sbírejte v čisté přírodě, nikdy ne kolem cest. Jen tak budou mít ty správné účinky.

Natrhané květy pampelišek necháme chvíli rozložené na stole, ať z nich vylezou případní broučci. Dáme je do velké nádoby, ideálně skleněné konvice na vodu.

Květy zasypeme cukrem, nádobu uzavřeme nebo přikryjeme potravinářskou folíí a necháme stát na okně dva dny. Občas promícháme. Nejlepší je, když nám v tyto dny na nádobu svítí sluníčko, které napomáhá tomu, aby se cukr rychleji rozpustil.

Po dvou dnech přilijeme vodu a necháme ještě další den na okně. Několikrát za den promícháme.

Tři dny na okně nám postačí k tomu, aby se cukr rozpustil, dostane krásně žlutou pampeliškovou barvu a můžeme přecedit hotový sirup.

Kdo chce opravdu hladký a čirý sirup, cedí přes plátýnko. Já jsem cedila přes jemný cedník, sirup je lehce zakalený.

Skladujeme v lednici, zaléváme vodou nebo sodou a pijeme.