Články

V říjnu k moři? Ano! Na Kypr - II. díl

0

Šéfredaktorka Elly

Četli jste první díl našeho cestování po Kypru? Máme pro vás pokračování. Co ještě musíte vidět?

Za vidění stojí také starobylé a velmi zachovalé obří divadlo v Kourionu vzdálené asi 19 kilometrů od Limassolu, kde se dodnes konají divadelní představení.

Samozřejmě většina lidí i ti, kteří se rozhodnou pro vlastní cestu poznávání ostrova, na Kypru nehodlají moře vynechat. Velkou atrakcí je místo, kde se podle legendy z mořské pěny zrodila bohyně Afrodita. Vykoupat se na pláži Petra tou Romiou, jezdí spousta lidí, protože se o tomhle místě říká, že každý, kdo to udělá, o rok omládne. Pláž je také romantickým místem, kde řada lidí uzavírá sňatek. S bohyní Afroditou je spojeno ještě jedno místo a i tady je v hlavní roli voda. Tzv. Afroditinu lázeň najdete nedaloko Pafosu na malém kopci. Skryta pod olistěnými keři koupala se zde v průzračné vodě Afrodita prý nejraději se svým milencem Adonisem. Místo je odlehlé a moc lidí tu nepotkáte.

Na opačném konci stupnice návštěvnosti jsou vyhlášená letoviska. Pro atmosféru jistě stojí za to navštívit Nissi beach, asi nejznámější pláž ostrova. Přesně tady můžete zažít situaci, kdy je sice hlava na hlavě, ale právě takový ruch k pláži tohoto typu patří a vzhledem k tomu, že pláž se často nevylidňuje ani se setměním, můžete očekávat ten opravodvý dovolenkový večírek!

Na co se však nesmí zapomenout je kyperská kuchyně. Té bych doporučil věnovat se velmi důkladně. Začal bych kyperským vínem, které se pěstuje na kamenitých svazích nad pobřežím, ale také v kopcích ve vnitrozemí. Unikátním a nejprestižnějším kyperským vínem je Commandaria. Jde o historicky nejstarší doložené víno s původní recepturou. Je hodně sladké s vysokým obsahem alkoholu, tedy dezertní víno. Hrozny se po dozrání nechávají kvůli zvýšení cukernatosti ještě vyschnout na slunci.

Klasické bílé víno Aphordité se vyrábí z odrůdy Xinisteri a růžové Coer de Lion spojením odrůd Opthalmo s francouzským Grenache.

Po takovém vínu, nebo ještě lépe s ním, se můžete pustit do jídla. S oblibou říkám, že kuchyně na Kypru má své meze. Meze - právě tak se říká stylu servírování. Objednáte-li si meze, na stůl i v obyčejné restauraci vám postupně nosí malé talířky s menšími porcemi nezrůznějších pokrmů. A vy tak za večer místo jednoho velkého jídla můžete ochutnat i dvacet různých druhů. A věřte, že to stojí za to, je to taková rychlá exkurze kyperskou kuchyní. Rozhodně nevynechejte zdejší grilovaný sýr haloumi, na jemno nakrájenou kyperskou šunku, klobásky kokoretsi, hovězí kebab souvlakia nebo jakékoliv mořské plody a ryby, které chutnají ještě o dost lépe, když si je dáte v přístavní restauraci přímo u moře.

Prostě Kypr vás jistě nezklame, navíc je to místo, kam se za mořem dá jet i v půlce listopadu.

Autor cestopisů pro náš web, Tomáš Hájek, je fotograf, cestovatel a novinář. Pracoval v Lidových novinách, v Deníku a dodnes píše cestopisné reportáže pro mnoho dalších českých médií. Sám vede travel blog My Lost Hat (www.mylosthat.com).

Fotogalerie